Necháš si otestovať svoju vášeň?

Myslíš si, že si ten správny kandidát, odborník, manažér, že tvoja práca a prístup je výnimočný, že tvoje presvedčenie a myšlienky sa majú šíriť ďalej a hľadať podporovateľov a nasledovníkov? Skúsil si si to otestovať, spýtať si sa niekoho úprimného, nezaujatého, niekoho, kto ti nastavil zrkadlo?

Pozerám sa na veci skúmavým pohľadom, pamätám si zaujímavé okamihy, uchovávam si spomienky, pozerám sa na veci, predmety, ľudí a ich správanie skúmavo.
Hľadám zaujímavé, lepší pohľad, príjemné a mäkké svetlo, tak aby nerušilo, hľadám tmavé tiene tak, aby moc neprekrývali a neschovávali.

Rád sledujem a pozorujem. S radosťou vyberám telefón, ktorým fotím. Vždy spravím dva-tri obrázky živého obrazu. Tá chvíľa, keď zastavím, zapozerám sa, premýšľam či má zmysel zapnúť kameru. Premýšľam, ako to bude vyzerať, čo sa mi zmestí do záberu, čo sa skreslí a kto sa bude pozerať na výsledok.

Kriticky prehodnotím miesto, na ktoré mi padne zrak… nie, kameru nezapnem. Vlastne, prečo nie? Veď sociálna bublinka mi hovorí, aby som fotil, moje fotografie sú zaujímavé, pútavé, mám svojich followerov na sociálnych sieťach. Chvíľu počúvam šumy sociálnych bubliniek a chcem naozaj veriť tomu, že moje zábery svoju hodnotu majú. Možno by som ich mohol niekde verejne vystaviť ba dokonca predať.

Hmm, je to naozaj príjemná a lákavá predstava. Ale aká je realita mimo mojej bublinky?

V takýchto chvíľach sa ozve hlas, ktorý hovorí: zisti si, ako to vidia iní, pusti svoje dielo medzi ľudí a rýchlo zistíš, ako je tvoja tvorba na tom. Testuj.

Viacerí žijeme vo svojich bublinkách a považujeme názory svojho okolia za názory takmer celospoločenské. Haterov a trollov na sociálnych sieťach ignorujeme, vytesňujeme a nechávame sa uisťovať o svojej pravde svojím najbližším okolím. Práve v tomto momente prichádza názor bežného človeka: „Braňo, tvoje fotografie sú asi pekné.“ A tam to celé začína a končí.

Raduj sa zo záujmu svojich priateľov o tvoje koníčky, prinášaj si to ako tému do rozhovorov, na stretnutia, ku káve alebo k vínu. Ak si myslíš, že tvoja práca by mala viac rásť a šíriť sa ďalej. Skús to, prosím, testuj.

Môže byť úžitočné a vzácne overiť si to u viacerých ľudí. Pohľad z vonku môže byť ten správny podnet pri tvojej ďalšej práci či snahe.

Branislav Andreanský

Foto: autor

Súvisiace Blogy