Pracovať zadarmo

05.12. je Medzinárodný deň dobrovoľníctva, a v rámci mojej spolupráce s rôznymi organizáciami, môžem úprimne povedať: dobrovoľníctvo je úžasná a zmysluplná aktivita. Samozrejme mám dobré a taktiež aj nie celkom príjemné spomienky na spoluprácu s pomáhajúcimi organizáciami. Po takýchto ojedinelých skúsenostiach, kedy vzájomná spolupráca nefungovala (chyby pri organizovaní stretnutí, nedorozumenia, neochota dodržať dohody a zopár ďaľších zbytočných prešľapov), sa organizácia vlastne zachovala tak, ako sa často chovajú ich klienti. Po týchto skúsenostiach miesto ďalšej spolupráce radšej venujem organizácií peniaze, aby si mohla za ne zaplatiť podľa vlastného uváženia odbornikov, ktorých potrebuje.

Pracovať zadarmo? Už keď tieto slová píšem, tak mi hlavou letí otázka, kto dnes pracuje zadarmo? Kto si len tak vezme v práci dovolenku, voľno v škole, aby išiel niekam a zadarmo pracoval? Kto príde domov k svojej rodine a povie: “Ešte chvíľku, možno pár hodín…len tuto trošku popracujem zadarmo”.

Určite poznáte vo svojom okolí ľudí, ktorí pracujú zadarmo a radi. Taktiež aj Vy a niekedy len tak bez akýchkoľvek nárokov radi pomôžete. Pretože v tom vidíte zmysel, chce sa Vám, lebo ste presvedčení, že sa to tak má. Alebo len počítate, že sa Vám to raz vráti, trebárs z nejakého iného záväzku z minulosti, keď niekto pomohol Vám. Či pomôžete a pracujete len tak, lebo sa Vám proste chce.

Úprimne si vážim každého, kto svoju energiu, čas, znalosti alebo zručnosti venuje niekomu ďalšiemu bez ohľadu na odmenu. Rešpektujem to, vážim si takúto prácu a želám si, aby s podobnou energiou disponovalo čo najviac ľudí, ktorým to čas a podmienky umožňujú.

Stretli ste sa niekedy s názorom, že je potrebné pomáhať ľuďom resp. nejakej organizácií, pretože oni sú tí, ktorí zabezpečujú službu tam, kde štát alebo mesto nemajú dosah? A pomáhajú tam, kde vy neviete, či nemôžete poskytovať službu, ktorú tí na konci radu potrebujú. Dávnejšie som bol rozhodnutý, že to, čo môžem pre takúto organizáciu najviac spraviť v rámci podpory a pomoci druhým je moja práca. Že peniaze sú len lacná a jednoduchá cesta ako utíšiť vlastné svedomie a cítiť sa dobre, lebo pomáham.

Dnes nad tým premýšľam rovnako, ale pristupujem odlišne. Myslím si, že je jednoduchšie aj lacnejšie dať niekomu peniaze, prispieť na dobrú vec alebo venovať prostriedky organizácií, ktorá dobre využije každé euro. Rád prispejem organizácií, združeniu, ľudom, ktorí vedia ako správne s takouto podporou naložiť. Svoj čas som však rozhodnutý venovať práci, ktorá mi zabezpečí, aby som mohol zaplatiť za bývanie, za nákup do domácnosti, či platby za auto čo ma presunie za prácou. A ako spotrebujem čas, pokiaľ ho práve nevenujem práci? Rád si oddýchnem, operiem, pôjdem sa von prebehnúť, rád si niečo zaujímave prečítam.

Ako sa teda rozhodujem, keď si plánujem svoj čas? Podľa kľúča, ktorým sa už roky riadil jeden bystrý priateľ. On hovorieva: “aby som pracoval, musia byť splnené aspoň dve z troch podmienok”.

1. robím prácu, ktorej verím a mám z nej úprimnú radosť

2. spolupracujem s ľudmi, ktorých si vážim a chcem byť s nimi na projekte

3. pracujem za peniaze, honorár.

Ako sa teda rozhodujem či budem pre niekoho pracovať, alebo svoj čas prežijem inak: Môžem pracovať za málo peňazí, ak robím niečo, čomu verím a spolupracujem s ľudmi s ktorými chcem pracovať; možem pracovať na nezmysluplnej veci, ak spolupracujem s ľudmi, s ktorými chcem pracovať a mám to primerané zaplatené; môžem spolupracovať s ľudmi, s ktorými by som radšej na ničom nepracoval, ak to je primerané zaplatené.

Prajem Vám všetkým úspešné dni, dobrých priateľov a čas, ktorý dobre využijete pre seba, pre svojích blízkych, pre tých, ktorí Vašu prácu potrebujú. V nasledujúcom roku budem veľmi rád pokračovať v spolupráci s ľuďmi z organizácie Asociácie doktorandov Slovenka, AZU+, InQb STU Bratislava, Outwardbound Slovensko, o.z. Púpava a zopár ďalších..

Branislav