Sú tu…

Vyhliadnu si vás a oslovia vás nevinnou otázkou, z ktorej niet úniku… zareagujete, oni prispôsobia tempo svojho pohybu tomu vášmu a pomaly sa na vás nalepia. V priebehu pár sekúnd vás zvedú, či skôr mentálne znásilnia a dostanú.

Ak vydržíte prvý nápor, zvolia taktiku malého ústupu, triku s pochvalou, uznaním a sú späť. Nepustia vás, kým nevyskúšajú všetko, a to niekoľkokrát, ale inak sú to „príjemní mladí ľudia s úsmevom a pozitívnou energiou“.

Nebolo ich veľa, ale rozmnožujú sa. Je ich vidieť na hlavných ťahoch peších zón a námestí. Dnes som ich s kamarátom niekoľko minút pozoroval.  Predajcovia lacných voňaviek, inak aj manipulátori a Šmejdi, brigádnici a mladí ľudia učiaci sa obchodným taktikám.

Dnes si títo mladí ľudia zarábajú predajom na ulici, zajtra budú sedieť v predstavenstvách veľkých podnikov a obchodných spoločností.  Myslím, že je nutné sa mať pred nimi na pozore, ľuďmi čo nevytvárajú hodnoty, skôr zavádzajú a manipulujú.

Ako však na nich? Napríklad vedomosťou, poznaním ich trikov a postupov. Len tak vieme byť snáď krok pred nimi, vyčleniť ich z hry a nepustiť do klubu, kde sa biznis robí na základe dôvery. Lebo tá je dnes zdá sa nedostatkovým tovarom a stojí nás milióny.

…plus bolo mi fakt ľúto tej slečny, keď zistila, že mladík sa o ňu zaujíma nie kvôli jej príjemnému vyžarovaniu, ale len kvôli pár eurám.

Keď je človek podvedený, najviac mu to vidieť v očiach.

Ján Odzgan

Foto: sxc.hu