Prokrastinujete? Ako sa donútiť napísať blog.

Ja áno. V Restartupe sme sa rozhodli pridávať každý mesiac blog. Bola som na rade. Chcela som. Mala som veľa myšlienok napísaných na papieri alebo uložených na cloude. Ibaže som sa nevedela rozhodnúť akou cestou ísť, aký názov zvoliť, ako logicky usporiadať text, akú mu dať štruktúru, čo ním chcem povedať a čo by čitateľovi mal priniesť.

Nedávno som si však spomenula na knihu Switch od Chipa a Dana Heathovcov. Autori popisujú ako fungujeme, prečo je ťažké prinútiť sa k činu a zmeniť vlastné návyky. Okrem toho, že popisujú príznaky, ponúkajú aj liečbu. Tú tvoria tzv. jazdec, slon a cesta. Jazdec prestavuje spôsob myslenia, rácio ak chcete, slon emócie a cesta podmienky. Ako teda na zmenu? Nasmerujte jazdca, motivujte slona a upravte cestu. A uvidíte zmenu.

Snímka obrazovky 2017-08-03 o 18.31.02

Nasmerujte jadzca

Kto je jazdec? Naše racionálne ja. K jeho silným stránkam patrí vytvorenie vízie. Dokáže namaľovať celistvý obraz zmeny. Je ochotný urobiť krátkodobé ústupky, pretože z dlhodobého hľadiska majú viac výhod. Žiaľ, jazdca častokrát paralyzuje voľba z množstva možností. Kladie si otázku, ktorou cestou sa vybrať a až príliš analyzuje. Zvažuje všetky dostupné cesty. Pochybuje. Vidí hrozby v každom rozhodnutí. Orientuje sa viac na problémy, ako na riešenia. Ako mu môžeme pomôcť? Nasmerujeme ho na jeden cieľ. Popíšeme kľúčové kroky k zmene. Konkrétne.

Zakaždým, keď som začala písať blog, výrazne sa hlásil o slovo jazdec, ktorý nevedel ktorou cestou ísť. Zahrabala som sa do tipov a trikov ako na to, až ma to paralyzovalo. Prenasledoval ma pocit, že som následnosť textu zvolila nelogicky, má nulovú pridanú hodnotu a nie je dosť dobrý. A tak ubiehal mesiac za mesiacom. Keď neviete ako, opýtajte sa. Tak som sa obrátila na kolegov Aničku a Michala. A výsledok čítate.

Motivujte slona

Kto je slon? Naše emócie. Rada by som verila, že naše správanie je postavené na racionálnych rozhodnutiach. Viac nás však ovplyvňujú emócie. Potrebujeme veci vidieť, precítiť a následne zmenu prijmeme ľahšie. Sú dni, kedy je jednoduchšie držať sa novej vízie. A sú dni, kedy to také ľahké nie je. Zatiaľ čo jazdec potrebuje kompas, slon potrebuje motiváciu. Každodennú. Ako môžeme pomôcť slonovi?

Precítiť, že zmena je potrebná. Napríklad mojou túžbou bolo zmeniť všetko hneď. A pokiaľ sa tak nestalo, cítila som silný pocit zlyhania. Pričom kľúč bol len v uvedomení si, že robiť chyby je v poriadku. Nabudúce si to „uľahčím.“ Pôjdem cestou malých krokov. Môžem zmenu okresať a pomôcť sebadôvere rásť. Odmeniť sa. Nielen čokoládovou tyčinkou za tento odsek. Pozrieť sa na malé víťazstvá, ktoré môžem vidieť každý deň.

Slon síce naďalej tvrdohlavo prestupoval na jednom mieste, no postupne nastala zmena. Pribúdali slová a tentokrát som ich nemazala. Videla som, že písanie ide, precítila som to a nastala zmena. Okolie ma podporilo a pozitívne „nakazilo“.

Upravte cestu

Čo častokrát vyzerá ako problém osobnostný, je len problém situačný. V mojom prípade to, že som sa nevedela rozhodnúť akou cestou ísť som vyriešila sľubom, že dnes blog zverejním. Za všetkým je „len“ psychológia. Použijem aj iný príklad. Vedci sa zamýšľali nad tým, ako môže veľkosť vedierka s pukancami ovplyvniť množstvo zjedených pukancov. Napríklad, ľudia zjedia viac pukancov, pokiaľ ich majú vo väčšom vedierku. Je našim cieľom, aby ľudia zjedli menej pukancov? Zmena situácie nie je raketová veda. Stačia len menšie vedierka.

Spomenula som si na radu „ráno zjedz svoju žabu“ (venované Francúzom) a tak som začala písať. Niekoľkokrát za sebou. Skúste. Pomaly, postupne a natrvalo. Prekvapíte samých seba, ako som sa prekvapila ja.

Jana Štulajterová

Zdroj: Chip Heath & Dan Heath Zmena/Switch
Spracovanie: Restartup

Súvisiace Blogy