Polhodina

„Dovidenia.“ Podávam ruku poslednému účastníkovi. Usmievam sa za jeho obráteným chrbtom. Sadám si. A zhlboka vydýchnem. Vypínam projektor, zaklapnem počítač. Vstávam a začínam upratovať. Nikdy to nechutí tak skvelo, ako skončenom tréningu. Nie som človek, ktorý má pasiu z ukladania vecí. Robím to ako každý, lebo musím. Ale po tréningu má upratovanie celkom inú príchuť.
Trhám popísané papiere z flipchartu, skladám menovky, na kôpku dávam použité papiere s poznámkami a zadania, čo niektorí nechali na stoloch. Pomaly, precízne. Nabok odkladám aj šálky od kávy a poháre s vodou. Po chvíli je miestnosť vyčistená. Kým veci znášam na miesta, v hlave mám totálne prázdno. Telo sa pohybuje mechanicky. A cíti obrovskú úľavu. Aká odlišná je táto polhodina po tréningu od poslednej, čo mu ráno predchádza. Zatiaľ čo ráno plná očakávania a trochu aj neistoty a trémy rekapitulujem, prechádzam si poznámky, chystám sa na prvých ľudí a zapriadam s nimi prvé nesmelé oťukávacie rozhovory, ešte jemne nepokojné, toto je celkom iná káva. Nemyslím na nič, len si vychutnávam chvíľku pre seba.
Je odpratané. Sadám si ešte na chvíľku v miestnosti, kde som zhasla väčšinu svetiel. Pre seba samú ich nepotrebujem. Príjemný je mi pravý opak, šero. V tichu odsúvam stoličku a opieram sa v hlbokom posede. Privriem oči. Pred nimi mi defilujú niektoré momenty dňa. Snáď som presvedčila aj tú dámu v roku naľavo, na konci sa usmievala. Chalan celkom v pravo mal skvelé poznámky. A ten oproti bol veľmi zaujímavý, oveľa aktívnejší, než keď sa školil naposledy. Najlepšia bola cudzinka, začínala diskusie a prinášala nové momenty. Jedno cvičenie sme stihli oveľa skôr, než som plánovala. A musím si dať nabudúce pozor, aby samovar nezohrieval vodu akurát keď pustím video. Ale dobre je. Tak. Nadnes dobojované.
Tú polhodinu po nerada skracujem a nerada sa jej vzdávam. Až keď sa obliekam do kabáta, dovolím okolitému svetu vrátiť sa ku mne. Zas som v pohotovosti, pripravená komunikovať. Aj vďaka času, ktorý som dala samej sebe. A že je jeho vedľajším efektom poriadok a rád… o to lepšie :)