Improvizácia

„Najlepšia improvizácia je tá, ktorá je na 90% pripravená.“ Vetu Jana Wericha citujem veľmi rada. Absolútne jej verím, veľakrát som sa presvedčila o tom, že je to presne tak. Niekedy však dá prácu presvedčiť o jej pravdivosti iných.
Prezentáciu je dobré si pripraviť. Na dôležitý rozhovor si radšej pripravte témy dopredu. Pred vyjednávaním si premyslite všetky možnosti. Predtým, než sa pustíte do komplikovaného rozhovoru si stanovte cieľ… Mám pocit, že opakujem veci, ktoré sú samozrejmé. Ale nie sú. Veľakrát som sa o tom presvedčila. Akoby mnohí zabudli na zázračné slovo „príprava“ hneď potom ako sa za nimi zavreli dvere poslednej školy, do ktorej chodili. Veď ako „veľkí“ už veľa vedia a žiadnu prípravu nemusia. Improvizácia sa nevypláca a neprináša výsledky – snažím sa tým „veľkým“ vysvetliť a doložiť faktami. A verím, že aspoň niekedy to kúpia.
O pár minút mám začať tréning. A zrazu je všetko inak. Zmenilo sa miesto, počet ľudí, ich skúsenosti a najmä očakávania. Viem, čo mám pripravené. A už v prvej polhodine je mi jasné, že to nebude to pravé orechové. „Dáme si cvičenie…“ A po ňom prestávku. Zatiaľ čo moji účastníci si vychutnávajú lahodnú kávu, bleskovo prepisujem svoj plánovaný program a z počítača dolujem nové podklady. Je ich našťastie dosť a viem, kde ich nájsť. O štvrť hodiny je na svete úplne iný tréning. V duchu si odfúknem a pretriem čelo. Bude to dobré.
Keď si podvečer podávame ruky, cítim, že sú spokojní. Nebol to pre nich stratený čas. Fajn. Zaimprovizovala som a zabralo to. Je mi skvelo.
Ako to teda je s tou improvizáciou? Hej, bez nej by to nešlo. Ale – priznaj si to, vravím si. Zas taká improvizácia to nebola. Aj táto bola z 90 percent pripravená. Uložená v pamäti mojej hlavy a počítača, zanesená množstvom dokumentov a časom. Ale príprava tam bola. Lebo aj keď sme už veľkí… tie skúsenosti a nadhľad sú niekedy naozaj len doplnkom k tým 90-tim percentám poctivo premyslenej a odmakanej prípravy.

Marie Stracenská