V strehu

Brrr. Len čo vojdem do miestnosti, strasie ma. No, tu definitívne nie je vydýchaný vzduch. Zdráham sa, vyzliecť si kabát. No, čo už. Viem, že sako si dnes nevyzlečiem a budem rada, keď si pri písaní na flipchart zohrejem prsty. To je to čaro tréningových priestorov.
„Ako vám usporiadame miestnosť?“, pýtajú sa niekedy. Aj keď to poviem, málokedy je to presne tak, ako potrebujeme. Nemyslím si, že požiadavky, ktoré na priestory mám, sú výnimočné. Pre účastníkov miesto za stolom, aby mali aspoň minimálnu možnosť bariéry a relaxačného sedenia, s miestom veľkým tak, aby sa nelepili na suseda a mohli slobodne písať. Pre mňa stolička v priestore, na boku stolík, kam sa dá dať počítač, projektor, ktorý ma neoslňuje a flipchart, okolo ktorého môžem chodiť a nebáť sa potknutia. Prerovnávanie stolov, nosenie stoličiek, šibovanie so stolíkmi a podkladanie projektorov je často nedobrovoľná rozcvička. Staň sa pánom svojho miesta – učíme na kurzoch a prezentáciách. Aby sme nimi boli tiež, treba tomu pár minút obetovať. Lebo nášľapných mín vie byť kopa: šnúry po zemi, do ktorých sa skvele zamotáva a potkýna sa o ne, obraz na plátne obohatený o siluetu trénera, stolčeky také úzke, že z nich padajú materiály. A k tomu nevykúrené miestnosti alebo naopak priestory, ktoré nejdú vyvetrať, miestnosti so stenami takými tenkými, že počuť lektora od vedľa, alebo príliš tlmené svetlo krásne uspávajúce všetkých prítomných.
Pripraviť sa na prednášku doma je samozrejmé. Ale po rokoch viem, že to nie je zďaleka všetko. A tak už chodím pripravená aj na nepredvídané okolnosti. Vybavená náhradnými šnúrami, pre istotu teplo oblečená, s fľašou vody, nožnicami a lepiacou páskou, a stalo mi, že už som pri úprave priestorov použila namiesto skrutkovača vreckový nožík.
Nikdy nevieš, čo ťa na mieste čaká. Jedno z pravidiel trénerov. Ale žiadny účastník nie je zvedavý na tvoje manévre a zaváhania. Vždy pripravená, aspoň tak pôsobiť – naučili ma roky trénovania. Nakoniec, nie je to zlé. Človeka to udržiava v pohotovosti, forme a nedá zaspať improvizačným schopnostiam.

Marie Stracenská