Továreň na moc? Nie, na hrdinov.

Isto ste sa s tým už stretli. Prednedávnom začínajúci pracant plný energie. Dnes troska. Vyhorená, bez nápadov, kreativity. Bez chuti ráno vstať a merať cestu do samozvaného “pekla” zvaného trvalý pracovný pomer. Kandidát v lepšom prípade na minútovú výpoveď. V horšom na starostlivý dohľad psychiatra.

Diagnóza hromadného výskytu, najmä medzi mladými a plnými ideálov. Rakovina, ktorá požiera korporácie, aj menšie biznisy. Odkiaľ prišla? Z nesprávneho narábania s mocou vo firmách. S mocou je to ako s drogou. Čím je koncentrovanejšia, tým je zhubnejšia. Vysaje aj poslednú kvapku chuti po inovácií a zmene. Manažéri a tímlídri sa jej držia ako stroskotanec drevenej dosky uprostred oceánu. A tropický ostrov je hneď čo by kameňom dohodil.

Poviete si, dobre tak. Aspoň tí ľudia rozbehnú startup a konečne sa začnú živiť tým, čo ich baví. Trefa. Problém je, že smrteľné hriechy svojich šéfov začnú opakovať hneď, čo si najmú prvého zamestnanca. Smutný začarovaný kruh.

Dá sa z neho uniknúť? Keď to dokážu v tak hierarchickej a na príkazoch postavenej inštitúcií ako armáda, nepochybne áno. Chce to len začať s reštartom vo vlastnej hlave. Potlačiť ego a popustiť opraty. Autorita budí rešpekt, no nemotivuje. A peniaze nie sú liekom na každú chorobu. Príležitosť byť pre kolegov a svojho šéfa hrdinom príbehu áno. Nakoniec, kto vás príde zachrániť keď bude najhoršie? Reptajúci zamestnanec v úctivom úklone pred vašim trónom alebo zamestnanec, z ktorého ste urobili hrdinu? Pozrite si ako túto dilemu vyriešil dôvtipný kapitán jednej americkej ponorky v priloženej animácií (a potešte si zmysly veľmi príjemnou ilustráciou, ktorá rozpráva tento príbeh).

Michal Novota

(Za inšpiráciu ďakujem šikovným hlavám z 37signals)

Foto: U.S. Navy