Desatoro plánovania času

1. Zapisuj, plánuj, dopĺňaj. Kdekoľvek je ti pohodlné. Nespoliehaj sa len na pamäť. Jej nespoľahlivosť má horšie dôsledky ako poznámky, ktoré sme kedysi nosili zo školy.
2. Rozdeľ si deň podľa minút a hodín, týždeň podľa najťažších aktivít a mesiac podľa najdôležitejších povinností.
3. Skraja týždňa si naplánuj klady. Keď ich aj nestihneš jeden deň dokončiť, zajtra si ešte stále v pohode. Počas dňa prekladaj ťažké úlohy s ľahšími, bude to lepšie ubúdať a ľahšie ti pomôžu preklenúť únavu.
4. Na deň si plánuj nielen povinné jazdy. Chvíľka na obed alebo prebehnutie obľúbených blogov bude niečo, na čo sa budeš tešiť.
5. Hneď zrána „zjedz žabu“ – urob to, o čom vieš, že sa ti v ten deň bude chcieť najmenej. Až potom si daj kávu a prebehni maily.
6. Už sa poznáš. Ak si typ, ktorý je najvýkonnejší doobeda, pusť sa hneď zrána do práce. Ak funguješ večer,. Daj pozor, aby si si ho nechal voľný na povinnosti. Po obede… nie je veľmi výkonný nikto, tam daj ľahké a príjemné aktivity „to do“
7. Sleduj svoje vnútorné hodiny. Počúvaj ich. Nenechaj unikať TIE minúty – minúty, keď treba urobiť, čo sa v nich urobiť má. Ak to nespravíš v TEJ minúte, v každej ďalšej to pôjde ťažko alebo vôbec. (TÁ minúta je napríklad minúta, keď treba začať písať – lebo vtedy to pôjde od ruky. Minúta, keď musíš vstať a pripraviť, na čo si si spomenul, lebo o chvíľu to vyfučí. Okamih, keď je čas vybaviť dôležitý telefonát. Ale aj minúta odložiť počítať a na moment sa oprieť a vydýchnuť si. Ak TÚ minútu trafíš správne, veci sa daria. Ak nepočúvneš, drhnú.)
8. Na rozdiel od sexu, šetri pohyby. Rob veci v balíkoch – telefonovanie, vybavovanie s kolegom, prípravu papierov…
9. Málo vecí je krajších, ako odškrtaný zoznam na konci dňa.
10. Odkladaj si také zoznamy. V ťažkých dňoch ti pomôžu pripomenúť si, že si šikovný, výkonný a úspešný.

Návodov je veľa. Tento je môj. Mne funguje presne takto, vďaka tomu, že sa držím týchto sebou samou stanovených pravidiel, sa mi väčšinou darí stíhať pracovať, vychovávať dvojčatá, behať, písať, čítať, pliesť a variť. Teda tomu, čo ma živí aj baví. Inak by to boli naozaj len ťažké dni…

Marie Stracenská